To nie nadzór, to kpina…

– Co to za nadzór? To dziecinada i kpina – tak autorzy skargi na traktowanie dzieci i rodziców w katowickim Pałacu Młodzieży komentują sposób, w jaki rozpatrzyła ją śląska kurator oświaty Urszula Bauer.

– Już od chwili powołania było wiadomo, że Urszula Bauer zupełnie się do tej odpowiedzialnej roli nie nadaje – twierdzi jeden z zastrzegających anonimowość starszych pracowników kuratorium.

Kilka lat nieudolnych poczynań obecnej kurator obnażyło wszystkie słabości systemu nadzoru nad regionalną oświatą, który okazuje się nieprzydatną, nikomu niepotrzebną, kosztowną fikcją zapewniającą ciepłe posadki gromadzie urzędników. Jak bardzo nie radzą sobie z obowiązkami pokazuje przykład skargi „pałacowych” rodziców.

Badający ją – za dużo powiedziane, bo za bardzo się nie wysilił – wizytator sięgnął do powszechnie w takich razach stosowanych w śląskim kuratorium szablonów i wysmarował kilkuzdaniową odpowiedź, która wprawiła autora skargi i rodziców w osłupienie. A na czym się oparł? Ano przejrzał dokumenty – statut, regulamin rady rodziców i rejestr skarg prowadzony przez dyrektora Pałacu Młodzieży – i na tej podstawie uznał, że rodzicom i dzieciom nie dzieje się w tym miejscu żadna krzywda. A tak w ogóle, to w „pałacowym” rejestrze skarg nie ma skarg na dyrektora tej „wzorowej” placówki. Naszemu bohaterowi nie przyszło do głowy proste rozwiązanie – spotkać się z rodzicami (pod skargą podpisało się kilkudziesięciu rodziców, podając swoje adresy zamieszkania), wysłuchać ich uwag i zebrać informacje z pierwszej ręki. Ważne, że w papierach wszystko się zgadza.

A na koniec, zapewne aby dopiec autorowi skargi noszącemu męskie imię i wystawić jego dumę na ciężką próbę, nazwał go w nagłówku pisma „panią”. Ale to już są detale niewarte uwagi przy bezmiarze urzędniczego niechlujstwa i arogancji, które wyznaczają obecnie w naszym regionie – za cichym przyzwoleniem wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka – niskie standardy nadzoru nad oświatą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *